Projeler çok aşina olduğumuz oldukça popüler, iş yaşamında giderek ön plana çıkan bir kavram. Bunu yayınlanan kitaplarda, makalelerde, internet üzerinde hızla artan içeriklerde de gözlüyoruz.

Antonio Nieto Rodriguez’in beğendiğim bir kitabı var; The Project revolution. Projelerin dünyadaki yükselişini verdiği çarpıcı örneklerle anlatıyor. Rodriguez proje kavramının yükselişini Google’ın Ngram viewer raporlamasında da gözlemiş.

Rodriguez, ‘Project’ sözcüğünü strateji, liderlik, satış, pazarlama ve inovasyon gibi önemli kavramlarla kıyaslamış. Arama sonucunda proje sözcüğü, bu sözcükler arasında, kullanımı yıllar içinde en fazla artan sözcük olarak raporlanmış. Ngram viewer raporlama kalitesi üzerine eleştiriler olsa da, ben de aynı araştırmayı proje ve proje yönetimi kavramları arasında yaptım. Sonuç bu iki kavram arasında da ciddi bir popülerlik farkı olduğunu gösteriyor.

Proje kavramı hayatımızın içinde çok yer almasına karşılık, proje yönetimine yeterince kaynak ayrılmadığını gözlüyorum. Bu yaklaşımın ülkemizdeki proje yönetim performanslarındaki düşüklüğün nedenlerinden birisi olarak görüyorum.